ČLÁNKY PORADENSTVÍ ZDARMA 24/7
Neplatíte půjčky? To však není „nej“ řešení!
Přestaly si platit půjčky či jiné úvěry? Zvětšují se vám dluhy? Pokud je nebudete řešit, jedno je jisté, že se nevyřeší samy, ale doběhnou vás a jistě se vám to nebude líbit. Každému, komu dlužíte, bude chtít peníze zpět a to co nejdříve. Takže nesplácení půjček a úvěrů není řešením a vede k záhubě. Je čas udělat krok vpřed … začít splácet půjčky a úvěry …
Pokud dlužíte peníze, půjdou po vás!
Zatížit se dluhy je velmi snadné. Ale řádně splácet všechny půjčky a další úvěry, je mnohem náročnější. Obzvláště pokud se přihodí nepředvídatelná situace, která zkomplikuje samotné splácení. Pokud jste si půjčili peníze ve formě půjčky a upomínky budete ignorovat, vše spěje k jednomu – ne však k vyřešení problému, ale k prohlubování samotného dluhu, ba co víc ke konečné úhradě is několikanásobnými úroky a peněžitými tresty za nedodržení smlouvy.
Nevěšte hlavu, ale snažte se dostat šanci na řešení!
V případě, že nesplácíte půjčku bance, ta vás bude upozorňovat o tom, že nedostává od vás řádné a pravidelné splátky půjčky upomínkami nebo krátkými textovými zprávami. Pokud banku informujete o aktuální situaci, je více než jisté, že se vám bude snažit vyjít vstříc. Myslete na to, že banka vás nebude chtít připravit za každou cenu o střechu nad hlavou nebo vše řešit soudem či exekucí. Je více než pravděpodobné, že se bude snažit o snížení splátek (či úplného pozastavení splátek na jisté období), jen abyste obdrželi druhou šanci na řádné splácení půjčky nebo úvěru.
Horším případem je, pokud půjčku nesplácíte nebankovní instituci. V takovém případě je více než jisté, že se s vámi nikdo nebude bavit. „Nebankovka“ vám vyčíslí celkovou dlužnou částku a rovněž i čas na úhradu. Pokud částku v daném časně neuhradíte, čeká vás nepříjemné vymáhání pohledávky nebo soud. No a to je jen kousek od toho, aby k vám zavítal exekutor…
Je čas vstoupit si do svědomí a zodpovědět si, jestli vám to stojí za to, abyste takto riskovali svůj klidný a bezstarostný život a změnilo ho na nejistotu, stres a doslova boj o přežití. Pokud byste potřebovali pomoci s oddlužením, které je také řešením ze zoufalého stavu nesplácení půjček, tady jste na správném místě.
4 nesprávné výroky o hypotékách
Myslíte si, že všechno to, co o hypotečních úvěrech slyšíte od známých, rodinných příslušníků či čtete na internetu, musí být vždy pravda? Opak je však pravdou. Existují „mýty“ o hypotékách, na které je třeba si dávat pozor. Zde jsou některé z nich …
- Jako dlouholetý klient v bance dostanu „nej“ podmínky
Myslet si to můžete a je to pravda, že banky si svého klienta moc váží. Ale je více než jisté, že více úsilí budou věnovat tomu, aby oslovili a hlavně získali dalšího respektive další klienty. I z toho důvodu větší část bank nabízí právě novým klientům lepší podmínky pro pořízení hypotéky na bydlení. Nový klient představuje pro banku nejen novou hypotéku, ale také další běžný účet, novou půjčku nebo i další doporučení.
- Při nesplácení hypotéky přicházím vždy o nemovitost
Tato alternativa může přijít, ale až jako poslední možnost ze strany banky. Hlavním cílem banky není za každou cenu nemovitost svého klienta prodat, ale pokusit se vyhledat řešení a v neposlední řadě i pomoci při splácení. Z toho důvodu, objeví-li se u vás nějaké problémy, je třeba oslovit banku a řešit s ní každý problém. Malý problém, malé starosti, velký problém, větší starosti.
- Hypotéku nemůžu předčasně splatit bez poplatku
Nemusí to být pravda vždy a v kterékoli bance. Novelizoval se zákon o bankách, na jehož základě banky mají zakázáno žádat od klientů úhradu poplatků, úroků a jiných plateb za předčasné splácení hypotečního úvěru. To však platí pouze tehdy, pokud k samotnému splacení dojde po skončení doby fixace úrokové sazby či při změně úrokové sazby.
- Žádná hypotéka bez dokládání příjmu
V případě, že bance neprokážete dostatečný příjem za účelem poskytnutí hypotéky, můžete se se svou žádostí o úvěr obrátit na stavební spořitelnu. Při založení stavebního spoření platí, že pokud během roku budete na něj pravidelně přispívat jistou částku, stavební spořitelna je ochotna vám poskytnout úvěr. Splátka úvěru bude ve výši vašeho vkladu na účet stavební spořitelny, ale bez nutnosti dokládání vašeho příjmu.
S jistotou můžeme potvrdit, že kromě těchto existuje dnes i další řada polopravd a mýtů o hypotečních úvěrech. Proto si vždy ověřte poskytnutou informaci u fundovaných zdrojů a teprve poté se jí řiďte. Aby se nestalo, že se zbytečně vzdáte něčeho, co byste mohli klidně využít i vy a tím si změnit život a bydlení k lepšímu.
Tipy, jak úspěšně prodat nemovitost
K tomu, abyste úspěšně prodali svoji nemovitost, je třeba ovládat několik zásad, kterými je třeba se řídit. Nikdy nepodceňujte tento proces, protože by se vám to mohlo vymstít. Dodržte následujících pár kroků a uvidíte, jak rychle a především úspěšně se vám podaří prodat i tu vaši nemovitost…
- Postup při prodeji
Je jedním z klíčových momentů, jakou metodu či postup respektive způsob prodeje upřednostníte. Máte na výběr buď prodej ve vlastní režii, s pomocí realitní kanceláře nebo nakonec přímým výkupem (společností, která se takovými službami zabývá a odkoupí vaši nemovitost bez nutnosti zadávání inzerátů, řešení úvěrů či obhlídek). Právě poslední možnost představuje velmi rychlou možnost prodeje své nemovitosti a rychlého pořízení hotovosti.
- Stanovení správné „prodejní“ ceny
Stejně jako první bod, i tento je jedním z klíčových. V tomto směru je důležité stanovit správnou cenu, ať už svépomocí podle cizích inzerátů nebo pomocí agentury. Vždy jednejte rozvažte a cenu stanovujte na základě průměru více nejlevnějších nabídek. Objektivnost je prvořadá a porovnávat je třeba srovnatelné a všechny reálné atributy …
- Příprava nemovitosti
Než vše nafotíte, je třeba uklidit, umýt a dát do pořádku. Fotografie prodávají a jsou rovněž rozhodující.
- Přiměřená propagace
Bez propagace to bude obtížné. Zvolte tu nejlepší metodu, hlavně více způsobů propagace, např. na internetu, sociální síti a také formou tištěné inzerce.
- Převod nemovitosti
V rámci tohoto kroku probíhá vypracování jednak kupní smlouvy, složení kupní ceny, podání návrhu na katastr nemovitostí, sledování průběhu řízení v katastru a nakonec i získání nového listu vlastnictví a převod nemovitostí.
- Převzetí nemovitosti
Jedná se o poslední krok, v jehož rámci se uskuteční předání prodávané nemovitosti novému vlastníkovi. Zdokumentováno to je v takzvaném stahovacím protokolu.
V tomto směru je třeba ještě připomenout jednu věc a to ohlášení změny nebo zániku daňové povinnosti do 30 dnů příslušnému správci daně ode dne vzniku samotné změny.
Pokud potřebujete vědět více o rychlém a úspěšném prodeji své či jiné nemovitosti, s naším týmem to bude jednodušší, rychlejší a bez starostí…
Dlouhá nebo krátká doba splatnosti úvěru?
Při pravidelném plánování osobního či rodinného rozpočtu určitě počítáte s částkou na splátku úvěru. Na základě toho, kolik financí měsíčně odchází na splátky, se pohybují vaše další položky na život. Splácíte úvěr delší dobu po malých částkách nebo krátce po splátkách vyšších? Podívejme se na tyto dvě možnosti poněkud kritičtěji.
Fanoušci kratší doby splatnosti úvěru si pochvalují poměrně rychlou splatnost úvěru, který vás těží. Během celkem kratší doby splácení dluhu se také snižuje riziko nepředvídatelných okolností, jakými mohou být těžká onemocnění, ztráta zaměstnání, odcizení majetku či jiné potíže, které by vám mohly ztížit splácení krátkodobého úvěru. Krátká doba splatnosti úvěru je charakteristická rychlým obdobím splácení, a tedy i vyššími měsíčními splátkami. Těže se můžete zbavit nejen rychleji, ale můžete i podstatnou část financí ušetřit. Jak? Úvěr můžete jednoduše proplatit více nebo méně. Pokud zkrátíte splatnost úvěru a ponecháte vyšší částku měsíční splátky, tak při stejné úrokové sazbě proplatíte úvěr méně, než kdybyste splátku snížili, ale prodloužili její splatnost při stejné úrokové míře.
V případě dlouhé doby splatnosti úvěru si můžete sice splátky snížit, ale musíte automaticky prodloužit dobu splácení dluhu. Znamená to nejen více let zadlužení, ale také poměrně vyšší proplacení daného úvěru. Pokud budeme realisté a předpokládáme, že se může ve vašem životě něco vyskytnout, což by negativně ovlivnilo váš měsíční rozpočet, delší doba splácení úvěru je pak také horší variantou. Vzhledem k delší době splácení se také vytváří více prostoru pro případné neočekávané zásahy do finančního rozpočtu (nemoc, ztráta zaměstnání, dlouhodobé těžké zdravotní postižení). Na druhé straně díky snížení měsíční splátky máte větší prostor manévrovat pod svým finančním stropem během měsíce. Je však jen na vás, co si můžete dovolit a co je na vás příliš nákladné.
Otázek před podepsáním doby splatnosti úvěru je několik. Jen vy se musíte rozhodnout, zda pojedete cestou rychlejšího a v konečném důsledku i levnějšího způsobu splacení úvěru, nebo se pojistíte, sice přeplatíte, ale budete zvládat plnit své měsíční povinnosti jako dlužník.
Jaký dopad mají dluhy na osobní život?
Máte finanční problémy? Obáváte se exekuce, nespláceného úvěru. Máte pocit, že vás vymáhání pohledávek nemine? I toto může být jeden z problémů zadluženého člověka. Přečtěte si, jaký dopad mají dluhy ve vašem životě. Navzdory všem negativům je vždy cesta, jak se dostat iz toho nejhoršího.
Vymáhání pohledávek
Pokud dojde k exekučnímu řízení, víte, že je špatně. Exekuce není ničím příjemným a nepřejeme nikomu, aby jí kdykoli čelil. Častá setkání s exekutory, naléhání na splácení, obhlídky majetku a hlavně velký stres a bezradnost. Pokud se však stane, že přestanete být schopni splácet dluh z různých příčin, můžete se na nás obrátit. Věříme, že cesta se vždy najde. Proto nabízíme takové služby, které vám usnadní život. Prohlédněte si reference od našich klientů a rozhodněte se sami.
Dluh se dědí
Ano, čtete správně. Tak jako po zesnulém dědí pozůstalí majetek, přebírají i jeho pohledávky. Nabývání dědictví se řídí Občanským zákoníkem a dědit můžete na základě závěti nebo zákona, případně kombinací obou zmíněných. Dědic odpovídá za zesnulého (zůstavitelovy) dluhy do výše hodnoty nabytého dědictví. Nenechte, aby vaše případné pohledávky přepadly do rukou vašich známých. Dopomůžeme Vám k zodpovědnému gazdování. Buďte Vaší rodině příkladem.
Ztráta majetku proti vlastní vůli
Nesplácená půjčka vede mnohdy k exekucím a ty zase k odebrání majetku. Nikdo nechce přijít o to, co mu patří. O to víc, pokud jde o dům nebo jakoukoli nemovitost, do které jste investovali peníze, čas a své mozoly. Toto téma bývá obzvláště citlivé. Máme zkušenostmi s klienty, kteří podobným problémům čelili. Důležité je nevzdávat se a bojovat za to, co vám patří. Pro mnohé bývá vymáhání pohledávek zdrcujícím procesem. Ale se silnými partnery dokážete zvládnout i takovou situaci.
Neustálý stres
Exekuce, nesplácený úvěr, příliš krátká splatnost úvěru z banky a jiné problémy, se kterými se můžete ve finančním světě setkat. Je toho mnoho, čemu během svého života čelíte. Finanční tlak bývá na dlužníky obrovský. Neustálý stres se může podepsat na partnerské či mezilidské vztahy na dlouhou dobu. Pokud nejste vůči stresu odolný, myslete už nyní na případnou finanční pojistku. Zařiďte se tak, abyste s financemi vyšli i tehdy, přijde-li do vašich peněženek menší vichřice. Uklidníte tak nejen sebe, ale také vaši rodinu.
Zbavte se exekuce natrvalo
Dostali jste se do obtížné životní situace a hrozí vám exekuce? Nesplácená půjčka je problémem mnoha domácností. Pokud máte nějaký dluh a neumíte se ho zbavit, nezoufejte. Stále jsou zde odborníci, kteří Vám umí pomoci.
Jednou z účinných řešení může být oddlužení nemovitosti. Pokud jste majitelem jakékoli nemovitosti a hrozí Vám vymáhání, obraťte se na nás. Víme od Vás odkoupit jakýkoli majetek za tržní cenu s právem doživotního užívání pro Vás. Disponujeme širokým týmem profesionálů, kteří vědí, jak se s finančními překážkami popasovat. K oddlužení nemovitosti jsou zapotřebí dvě základní věci: schopný tým a kompletní dokumentaci, kde najdeme všechny potřebné informace jako výše úvěru, splatnost úvěru z banky a mnohé další věci potřebné pro naši práci.
Nabízíme notářsky ověřenou práci, která Vám usnadní běžné dny. Proces oddlužení nemovitosti začíná důkladnou analýzou Vaší finanční situace. Projedeme si všechny možnosti ohledně Vaší situace. Zpracujeme návrh na oddlužení nemovitosti, který podáme za Vás. Pečujeme o kompletní servis. Snažíme se usnadnit život každému klientovi. Konsolidace dluhů bývá obzvláště náročný proces. Vymáhání dluhů není pro dlužníka ani zdaleka jednoduché. Proto se na nás můžete spolehnout v každé situaci. S klienty prokonzultujeme každý detail a předestříme všechny možnosti, které mu usnadní finanční situaci.
Pokud bude oddlužení schváleno, nic nám nestojí v cestě, abychom vyrovnali Váš dluh. Představte si život bez neustále narůstajících dluhů. Právě solidarita a velmi špatné dopady exekuce na osobní život nás dovedly na cestu pomáhání lidem v nouzi. Nechte si právně poradit od odborníků. První solidární společnost představuje záruku kvality ve finančním poradenství.
Doporučení NBS 1/2014 ze dne 7.října 2014 v oblasti politiky obezřetnosti na makro-úrovni k rizikům spojeným s vývojem na trhu retailových úvěrů
Doporučení se týkají všech bank, stavebních spořitelen a poboček zahraničních bank. Obecně jsou předmětem doporučení úvěry poskytnuté fyzickým osobám s výjimkou úvěrů na podnikání, rozsah aplikace jednotlivých doporučení na různé typy úvěrů (úvěry zajištěné nemovitostí, nezajištěné úvěry, meziúvěry, stavební úvěry) je však různý. Doporučení se nevztahují na kreditní karty a přečerpání běžných účtů. Cílem doporučení je navázat na stávající fungující interní systémy a metodiku řízení rizika v bankách, nikoli jejich náhrada novým systémem. Termín implementace jednotlivých doporučení je různý. Některá doporučení by banky měly implementovat od 1. listopadu 2014, příp. od 1. března 2015, u jiných je implementace postupná v průběhu roku 2015. Detailnější informace jsou uvedeny přímo u jednotlivých doporučení. NBS bude provádět průběžné hodnocení plnění jednotlivých doporučení. První hodnocení bude provedeno v průběhu druhého čtvrtletí 2015.
Omezení lichvářských úroků
Vláda svým nařízením omezila maximální možnou výši úroků. V případě, že si od 1.6.2014 půjčíte peníze formou spotřebitelského úvěru od nebankovky, úplata za poskytnutí finančních prostředků spotřebiteli nesmí překročit dvojnásobek RPSN. (pro účely vypočítání nejvyšší možné RPSN se použije průměrná hodnota roční procentní sazby nákladů bank a poboček zahraničních bank pro jednotlivé typy poskytnutých spotřebitelských úvěrů – nyní je to přibližně 30%)
V případě, že si půjčíte peněžní prostředky, jejichž částka nepřesáhne 100 EUR, nebo půjde o půjčku na období méně než 3 měsíce, je nejvyšší přípustná výše odplaty z částky smluvně dohodnutých peněžních prostředků 30 % ročně.
U leasingu je limit o něco vyšší – zde může být až 2,5násobek průměrné RPSN
Tento limit se bude každé tři měsíce měnit podle úroků bank.
Věřitelé
Dne 1. dubna 2015 nabývá účinnosti novela zákona o spotřebitelských úvěrech ao jiných úvěrech a půjčkách pro spotřebitele, podle které dohled nad těmito subjekty provádí NBS. Jednou ze změn, která vyplývá z novely zákona, je zavedení nového povolovacího řízení NBS na poskytování spotřebitelských úvěrů v neomezeném nebo jen v omezeném rozsahu, nebo jen na poskytování jiných úvěrů a půjček spotřebitelům.
Zásadním požadavkem je prokázání systému na posuzování platební schopnosti klientů a systému na poskytování těchto úvěrů včetně postupů při řešení nesplácení poskytnutého úvěru a postupů při vyřizování reklamací. Současní poskytovatelé spotřebitelských úvěrů a jiných úvěrů mohli (na základě evidence v registru věřitelů a v podregistru věřitelů) poskytovat úvěry nejpozději do 31. srpna 2015, kdy tento rejstřík zanikl.
Důchodové pojištění zaměstnanců
Frankfurt, 26. leden 2016 – Evropský orgán pro pojišťovnictví a důchodové pojištění zaměstnanců (EIOPA) dnes informoval o výsledcích zátěžových testů důchodového pojištění zaměstnanců v Evropské unii. Cílem zátěžových testů bylo vytvořit komplexní obraz o heterogenním evropském zaměstnaneckém důchodovém pojištění; otestovat odolnost dávkově definovaných a hybridních důchodových systémů vůči nepříznivému vývoji na trhu a rostoucí předpokládané délce života; identifikovat potenciálně slabá místa příspěvkově definovaných důchodových systémů; jakož i odhalit oblasti, na které se v budoucnu musí dohled zaměřit.
Testu se zúčastnilo sedmnáct zemí Evropského hospodářského prostoru, ve kterých má sektor zaměstnaneckého penzijního pojištění významný podíl s více než 500 miliony EUR v aktivech.
Aby bylo možné různé výsledky testů porovnat, orgán EIOPA vypracoval společnou metodiku využívající hodnocení aktiv a pasiv konzistentní s trhem. Zároveň provedl hodnocení na základě národních bilancí.
Dávkově definované a hybridní důchodové systémy prokázaly relativní odolnost vůči permanentnímu poklesu míry úmrtnosti o 20 %. Zároveň se ukázaly být citlivější na náhlý pokles úrokových sazeb a růst míry inflace (na základě společné metodiky) a na prudký pokles cen aktiv (podle hodnocení na základě národních bilancí).
Satelitní modul pro příspěvkově definované důchodové systémy naznačil, že výši důchodů ve velké míře ovlivňuje délka času, který zůstává účastníkem důchodového plánu do odchodu do důchodu. Nejstarší členové důchodového plánu mají nejvyšší hodnotu důchodu a nejkratší dobu na oživení důchodů po předchozím snížení cen aktiv. Důchody nejmladších účastníků plánu mají nejvíce dlouhodobě nízkou míru návratnosti aktiv.
Gabriel Bernardino, předseda EIOPA, řekl: „Zátěžové testy důchodového pojištění zaměstnanců byly první zkouškou tohoto druhu provedenou na úrovni Evropské unie. Tyto testy pomohly prohloubit poznatky orgánů dohledu o vlivu, jaký mohou mít různé budoucí krizové scénáře na odolnost penzijních plánů.
Jelikož pasiva důchodových plánů mají výrazně dlouhodobý charakter, je důležitá připravenost režimů dohledu řešit taková rizika transparentně, ať už prostřednictvím přiměřeného období na oživení, uplatňování systémů ochrany důchodů, vyšších příspěvků nebo mechanismů upravujících dávky.
Je však třeba pokračovat v práci, abychom mohli analyzovat, jak dlouhodobé nepříznivé podmínky na trhu ovlivní chování přispěvatelů a jaký budou mít vliv na finanční stabilitu a reálnou ekonomiku.
EIOPA plně podporuje konvergenci dohledu iv oblasti zaměstnaneckých důchodů.“
Zpráva o výsledcích prvních zátěžových testů důchodového pojištění zaměstnanců v EU (v anglickém jazyce).
Poznámky pro editory:
IORP je instituce zaměstnaneckého důchodového zabezpečení, jejímž úkolem je zajistit důchodové dávky související se zaměstnaneckými aktivitami na základě dohody nebo smlouvy.
Dávkově definovaný důchodový systém (DB) je penzijní plán, který garantuje konkrétní výši důchodových dávek pro každého účastníka systému.
Příspěvkově definovaný důchodový systém (DC) je důchodový plán, do kterého přispívá primárně účastník systému, přičemž zaměstnavatel poskytuje příspěvek ve stejné výši.
Hybridní důchodový systém obsahuje prvky obou předchozích důchodových plánů.
Zátěžových testů se zúčastnilo 17 zemí: Rakousko, Belgie, Kypr, Německo, Dánsko, Island, Irsko, Itálie, Lucembursko, Nizozemsko, Norsko, Portugalsko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko a Spojené království. Island se testů zúčastnil dobrovolně a Finsko, které přesahuje hranici 500 milionů. EUR, se nezúčastnilo vzhledem k zanedbatelnému významu pojistného trhu IORP ve srovnání se státním důchodovým systémem. Celkový počet zúčastněných důchodových systémů zahrnuje 140 dávkově definovaných/hybridních systémů (přičemž Irský vzorek se modeluje jako jednosložkový IORP) a 64 příspěvkově definovaných systémů. Ve všech zemích kromě Spojeného království překročila účast 50 % celkových aktiv nebo účastníků příspěvkově definovaných systémů.
DB/hybridní modul zátěžových testů obsahoval tyto složky:
Scénář nepříznivého vývoje na trhu 1 – pokles cen aktiv, úrokových sazeb a míry inflace
Scénář nepříznivého vývoje na trhu 2 – pokles cen aktiv a úrokových sazeb a nárůst míry inflace
Scénář nárůstu délky života – 20% pokles míry úmrtnosti
Satelitní scénář DC systémů rozlišoval mezi vlivem na příjmy účastníků plánu, kteří měli do odchodu do důchodu 35, 20 a 5 let, a obsahoval tyto složky:
-dva scénáře se šoky v cenách aktiv
-dva scénáře s nízkými výnosy
-jeden scénář s nárůstem délky života
Evropský orgán pro pojišťovnictví a důchodové pojištění zaměstnanců (EIOPA) byl zřízen 1. ledna 2011.
EIOPA je součástí evropského systému finančního dohledu, který se skládá ze tří evropských orgánů dohledu, vnitrostátních orgánů dohledu a Evropského výboru pro systémová rizika. Je to nezávislý poradní orgán Evropské komise, Evropského parlamentu a Rady Evropské unie.
Mezi základní odpovědnosti EIOPA patří podpora stability finančního systému, transparentnosti trhů a finančních produktů, jakož i ochrana pojistníků, účastníků důchodového systému a oprávněných osob.
© zdroj EIOPA
Bankovky a mince
Ve druhém pololetí roku 2015 bylo na území Slovenské republiky zadrženo 1 046 kusů padělků eurových bankovek. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku je počet zadržených padělků přibližně o jednu třetinu nižší.
Kvalita zadržených padělků je převážně dobrá. Navzdory uvedené skutečnosti je možné padělky odhalit i bez použití technických pomůcek, pokud se přijímání peněz věnuje dostatečná pozornost.
Padělky jsou snadno rozpoznatelné od pravých bankovek použitím jednoduchého testu, který spočívá ve zkoušce hmatem – pohledem – nakloněním.
Ve druhém pololetí roku 2015 bylo na území Slovenska zadrženo 854 kusů padělků eurových mincí, což představuje v porovnání se stejným obdobím loňského roku pokles přibližně o 30 %. Největší podíl tvořily padělky mince v nominální hodnotě 2 eura (66,9 %).
Nejdostupnější pomůckou pro rozpoznání podezřelých mincí je jednoduchý magnet. Euromince nominálních hodnot 1 euro a 2 eura mají magnetický střed a jejich zkoušku lze provést přiložením magnetu ke středu podezřelé mince a následně porovnat úroveň jejího magnetismu s pravou mincí. Důležité je sledovat také celkový vzhled a barvu podezřelé euromince. U euromincí v nominální hodnotě 2 eura je v případě podezření vhodné věnovat pozornost i nápisu na hraně.
Jednoduchý způsob ověřování pravosti eurových mincí.
© autor Martina Solčányiová
mluvčí NBS